Havalandırma ve İklimlendirme Sistemlerinde Ayar Devreleri

havalnd.iklmln.sis.ayar.dev

 

Havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin her noktasında hava ayrı bir fiziksel özellik (sıcaklık,ısı yükü, nem yükü) taşımaktadır.Bu noktaların her birine ayrı bir hissedici koyarak bunların bir merkezden kontrol edilmesi kolaylaşır.Ancak o zaman mahale üflenen hava istenilen konfor şartlarında tutulabilir.

Mahale üflenen havanın istenilen konfor şartlarında olabilmesi ve sistemin iyi çalışabilmesi için sistemin değişik noktalarına, değişik hususiyetleri hisseden birer hissedici koyulması gerekir.

1.Dış hava termostatları: Dış hava termostatları, düşük ya da yüksek dış hava sıcaklıklarına göre; dış hava giriş ve dönüş havası giriş kapaklarına etki ederek karışım odasına gelen iki ayrı özellikteki havanın miktarını ayarlayarak uygun karışımı sağlar.

2.Donmayı önleme termostatları: Düşük sıcaklıklarda donmayı önlemek için ön ısıtıcıdan sonra termostat yerleştirilir.Bu bölgedeki havanın sıcaklığı çok düşük olursa sistemin nemlendirici ve nem tutucu gibi donabilme ihtimali olan yerlerdeki donmayı önlemek için sistemdeki fanları ya durdurur ya da düşük devirde çalıştırır.Böylece havadaki hızlı akım duracağından, havanın sıcaklığı yükselir ve donma noktasından kurtulur.

3. Çiylenme termostatı: Soğutucudan çıkan havanın sıcaklığına göre ön ısıtıcıya giden ısıtıcı akışkanı taşıyan boru üzerinde bulunan vanayı ve soğutucu akışkanın vanasını kontrol eder.

4. Mahal havası sıcaklık termostatı: Son ısıtıcıdan sonra yerleştirilen bu termostat, son ısıtıcının besleme hattına kumanda ederek mahale gelen havanın sıcaklığını istenilen değerlerde tutmaya yarar.

5. Oda kontrol termostatı: Mahal havasının her yerindeki havanın aynı oluncaya kadar son ısıtıcının ısı vermesinin devamını sağlar.

6. Nem ayar higrostatı: Mahal havasının nemine göre nemlendiriciye bağlı olan devir-daim (sirkülasyon) pompasını idare eder.

 

Pin It